17. leden – 21. únor 2016

Ne moc povedená kickstartovaná božská strategie Godus zmizí ze Steamu a nahradí ji levnější titul Godus Wars, který konečně hráčům nabídne i slíbený RTS element ve formě soubojů. Všichni vlastníci obdrží Godus Wars zadarmo. O původní hře jsem už psal a došel jsem k závěru, že Godus se hraje jako mobilní casual f2p záležitost a s božskými strategiemi Petera Molyneuxe toho nemá moc společného, což je smutné, protože Peter je součástí studia 22cans.

Godus Wars tedy vypadá jako upřímná snaha 22cans splnit sliby z Kickstarteru. Je tu ovšem několik problémů. Z jakého důvodu nemohlo studio dodělat Godus? Smazáním (zatím se tak nestalo) původní hry ze Steamu se jednoduše zbaví více než tří tisíců negativních recenzí (Wars je ovšem začíná znovu sbírat). Podle Johna Walkera se navíc pořád jedná o chudou a nezábavnou hru, která kdo ví proč spouští dva procesy a přepíná mezi okny podle toho, zda zrovna bojujete, nebo jste v menu. A ve hře se nacházely mikrotransakce, které byly po nevalném přijetí hráči odstraněny. Už v původní hře se po určitou dobu nacházely a jeden by tedy očekával, že se studio poučí. Takto se reputace nenapravuje.

 

Tvůrci Anodyne na tento rok připravují puzzle skákačku Even the Ocean. Spustili stránku, na které se nachází formulář k přihlášení k odběru novinek, obrázky ze hry a ukázku soundtracku.

 

Supergiant Games ve svém obchodu nově nabízejí za 35 dolarů sošku zpěvačky Red z velmi povedené tahové strategie Transistor. Zásoby jsou už vyprodané, ale později v tomto roce se do prodeje dostane nová várka.

 

24. března vychází Pawns, samostatné rozšíření série Shelter. Tentokrát si prohodíte role a namísto matky si zahrajete za mládě rysa, jehož společníkem na cestách je medvídě. Podle popisu na Steamu se bude jednat o lineárně pojatou adventuru, která by měla obsahovat i nějaké puzzly. Grafická stylizace jako obvykle vypadá skvěle, doufám ale, že Pawns bude pojata více příběhově, než Shelter 2 a nabídne širší spektrum zajímavých situací a aktivit.

 

Media Molecule je známé svou konzolovou tvorbou (Tearaway, Little Big Planet). Dva vývojáři ze studia však pracují na hravé co-op adventuře Knights and Bikes, která se podívá i na pc, tedy za předpokladu, že uspěje na Kickstarteru. Dvojice kamarádek Nessa a Demelza se snaží zachránit ostrov Penfurzy s bohatou středověkou historií před finančním krachem, mít k dispozici fyzického kamaráda však není potřeba. Umělá inteligence se v případě potřeby ujme druhé postavy.

 

Připravovaná detektivní adventura Kathy Rain vypadá velmi nadějně. Za výtvarnou stránkou jde poznat grafik Resonance, nově však víme, že o dabing se postará Wadjet Eye Games. I když hru nevytváří, ani ji nevydávají.

 

Čekání na vesmírný sandbox Astroneer se nám vývojáři snaží zpříjemnit blogem, na kterém postupně vydávají sérii článků o grafice hry. V prvním vysvětlují důvod, proč si vybrali low poly stylizaci. Hra se na Steamu v Early Access verzi objeví až koncem léta, protože týmu se povedlo získat několik zdrojů financí, takže nechtějí vydání uspěchat.

 

O grafice The Witness se zase velmi obsáhle rozepsal Luis Antonio. Uvidíte, jak zásadně se změnila grafická stylizace, jak dříve vypadaly panely, s čím pomáhali architekti, prostě vše, co se týká grafiky.

 

Na Steamu vyšel remake hororové adventury Downfall, horor Layers of Fear, arénová akce Devil Daggers, v sekci EA survival adventura The Solus Project, brzy vychází plošinovka N++.