Tento týden, jako každý rok, proběhla herní výstava E3. To znamená spousta nově představených her a spousta hypu. Z vysokorozpočtových trháků mě zaujalo jen tolik titulů, kolik bych spočítal na jedné ruce. Zajímavých nezávislých her bylo mnohem více. Pojďme se na ně podívat.

Na konferencích Microsoftu a Sony se objevilo několik menších titulů. Buď se ale jednalo o exkluzivity, nebo o oznámení příchodu na konzole. Žádná velká překvapení se tedy nekonala. Například už víme, že Tacoma od tvůrců Gone Home bude podobně laděná adventura, odehrávající se ovšem na vesmírné stanici. I o velmi stylovém akčním RPG Ashen už asi rok víme. Xbox loga v traileru se nelekejte. Ashen také vyjde na PC. Beyond Eyes je pohádka o slepé dívce, která trochu připomíná The Unfinished Swan tím, jak se svět před postavou zhmotňuje. Také byl znovu ukázán Cuphead, akční plošinovka připomínající staré Disneyho animáky. Hra jako obvykle vypadá senzačně a příští rok by už také konečně měla vyjít.

Mnohým jistě vyrazila dech ukázka nové verze Minecraftu pro HoloLens. Kostičkovaný svět si budeme moci pomocí AR brýlí přenést do reálného světa, třeba na stůl do obýváku. Kdybych měl deset let, asi bych se zbláznil nedočkavostí. Dojmy z testovacích prototypů ovšem často zmiňují nezanedbatelnou latenci, velmi nízké fov a lehkou průhlednost vloženého obrazu. E3 ukázka pomocí speciální kamery tedy působí jako čistý výstup poslaný na displej, ne jako realistická reprezentace toho, co skrze brýle doopravdy uvidíme. Navíc se brzy dostaví otázka, zda zrovna hraní Minecraftu skrze HoloLens přinese nějakou výhodu. Nebude to jen drahý prohlížeč postavených struktur? Budou nás obecně AR hry bavit, nebo se brzy vrátíme ke klasickému obrazu na monitoru?

Unravel

EA konferenci bych ani nezmiňoval, ale kvůli Unravel to udělám. Na ní byla totiž představena tato kouzelná plošinovka s vlněnou kočkou. Odmotaná vlna přímo zasáhne do hratelnosti tím, že půjde použít jako lano na táhnutí něčeho těžkého nebo pro zhoupnutí se přes nebezpečná místa.

Zatímco konference Microsoftu byla o PC hrách, Sony muselo mít vždy něco exkluzivního, ať už to byla čistá exkluzivita skrze všechny platformy, nebo jen část obsahu, o který budou ostatní ochuzeni. Proto bylo docela příjemné zjistit, že No Man’s Sky rozhodně vyjde bez zpoždění také na PC. Na konferenci byla také předvedena živá ukázka ze hry. I o adventuře Firewatch jste už určitě slyšeli. Nový trailer ukazuje strasti požární hlídky a rozhovor hlavní postavy se svojí nadřízenou skrze vysílačku. Formování jejich vztahu bude důležitou složkou příběhu. Devolver Digital předvedlo v krátkém traileru několik her, které vydá na PS4. Novinkou je, že pod svá křídla vzalo akční RPG Eitr.

Nesmím zapomenout na úplnou novinku, PC Gaming Show, která trvala dvě a půl hodiny. Kromě ubíjející délky byla hlavně o rozhovorech s vývojáři a méně pak o ukázkách a ohláškách nových her. Ukázky vlastně mohu zmínit jen tři. Dobře vypadal živý gameplay retro fps Strafe a ukázka coopu pixel artového dungeonu Enter The Gungeon. Překvapivě se předvedl i horor SOMA, co vychází v září, ale prezentovaný gameplay byl tak krátký, že skoro nic neukázal. Zajímavé byly i rozhovory s tvůrci Beyond Eyes, Tacoma a No Man’s Sky.

E3 není jen o konferencích. Návštěvníci si mohou spoustu her také vyzkoušet. My ostatní se musíme spolehnout na herní weby, které mají přímo na místě studio. Například Gamespot měl velmi dobré pokrytí nezávislých titulů. Já jsem jich vybral jen několik málo, které mě nejvíce zaujaly. Pokud máte jiný vkus nebo tomu mému nevěříte, odkazuji vás na jejich Youtube kanál, pokud ho ještě nesledujete.

Diluvion mi připomíná stařičkou Subculture svým zasazením do podmořského světa a FTL zase hratelností. Nejen, že grafická stylizace vypadá velmi dobře, ale také zajímavým způsobem kombinuje 2D vhledy do budov a ponorek a 3D otevřený herní svět. Hra se momentálně nachází na Kickstarteru, kde ji můžete podpořit. Mother Russia Bleeds se krátce ukázala v Devolveřím traileru na Sony konferenci. Tato mlátička se nebojí ukazovat brutální animace ani nahotu a kromě svérázného zpracování láká také na vysokou obtížnost. Z úplně jiného soudku je GNOG, roztomilá digitální hračka pro odpočinkové chvíle.

Nové ukázky Below odhalují, jak se toto minimalistické rogue-like akční rpg bude hrát. Náhodně generovaný svět, permanentní smrt, craftování, to vše bude v Below přítomno. Na E3 se také ukázalo virtuální terárium Rain World a pixel artová akční plošinovka Death’s Gambit, jejichž vývoj můžete blíže sledovat na TIG fórech.