The Witness

Dnes tu bohužel nemám Greenlight Plate, protože… No, dejme tomu, že výběr zajímavých her si budeme dávat každý druhý týden. Není jich moc, takže bude dobré je představovat v menších dávkách. Ale i tak tu mám něco, co by vás mohlo zajímat. Jedná se o The Witness, o které máme konečně po E3 více informací, přesněji řečeno ohledně hratelnosti.

Dřívější videa ukazovala jakési panely s cestičkami, rozmístěné všude po ostrově. Základní jádro hratelnosti leží právě v nich. Je nutné po nich táhnout kurzor, od počátku do konce. Pozdější panely mají ovšem konců daleko více a metoda pokus-omyl by na takové labyrinty nestačila. Vzhledem k počtu hádanek lezoucích do několika set si dokážete představit, jak frustrující by to bylo.

Proto má každá i své řešení, ležící v herním světě. Například okolo jednoho z panelů je alej stromů, jejichž kmeny mají tvar cesty v bludišti na panelu. Pokud si této souvislosti všimnete, hádanku snadno vyřešíte. Někdy je zase nutné se přemístit na místo, ze kterého uvidíte zbořenisko domu a najít takový úhel pohledu, aby tvarem připomínalo další správnou cestu na panelu.

Pokud se na některém bludišti zaseknete, hra vám nebude radit, jak dál. Není v ní žádná nápověda, žádné texty, žádné UI a žádný příběh. Jen velký otevřený prostor prázdného ostrova a zdánlivě neřešitelné panely. Buď si budete pořádně všímat světa okolo, nebo zkoušet otrocky všechny kombinace. Klidně ale stačí najít jiný panel a zkusit vyřešit ten. Postup  nalinkován není. Máte naprostou volnost.

A nebo se také můžete jen tak procházet. Ostrov je rozdělen na několik částí, přičemž každá vypadá trochu jinak. Kamenité pobřeží, husté lesy, rozlehlá pole… Svým způsobem The Witness evokuje zážitky z Protea, akorát má ostřejší a hezčí grafiku a opravdový herní obsah.

Jonathan Blow zkouší prozkoumávat nová herní území a jak se zdá, má velmi dobře našlápnuto. IGN se prezentace The Witness velmi líbila a nám tedy nezbývá nic jiného, než čekat. A už jste viděli oficiální plakát hry? Jednoduchý, ale snadno rozpoznatelný a osobitý.