Perspective

 

Kdo by neznal DigiPen? Studentni této známé videoherní školy jsou šikovní a často nás překvapí velmi zajímavým projektem (většina her sice vypadá nezajímavě, ale o to jsou vyjímky skvělejší). Namátkou bych vytáhl chytlavou těžařsko-kopáčskou skákačku v ASCII grafice Dig-N-Rig, šíleně barevnou závodní hru Nitronic Rush, jejíž vylepšená verze Distance bodovala na Kickstarteru, hořlavou Igneous, paintballovou Tag, jejíž herní principy barevných povrchů za pomoci samotných studentů převzal Portal 2, portálový Narbacular Drop, který Valve za pomoci studentů přetvořil ve skvělý Portal 1 nebo meditativní Solace. Ano, všechny tyto hry jsou skvělé a naprosto zadarmo. Zkuste je. Ale náš Indee tip se týká logické, perspektivu kroutící, plošinovce Perspective. Ta je tak dobrá, že kdyby byla delší, hravě by konkurovala Q.U.B.E., Antichamber nebo Quantum Conundrum (další hra od sudentky DigiPenu, tentokrát už vydaná jako plnohodnotná hra).

Bez jakéhokoliv náznaku příběhu se objevuje modrá postavička astronauta uvnitř herního automatu, ze kterého několika skoky utíká pryč do arkádové herny. Tato postavička totiž nemá žádnou hloubku. Je to 2D placka, co se pohybuje po stěnách, podlaze či stropě podle toho, jak máte nastavenou kameru. Zem a překážky ji tvoří modré bloky, které jsou v herním světě 3D. Oranžové bloky pak tvoří na dotek smrtelnou překážku. Řešení jednotlivých hádanek probíhá tak, že z pohledu první osoby chodíte po místnosti plné různých modrých a oranžových struktur, přičemž hledáte nejlepší pohled, který kliknutím uzamčete a ovládání se přesune na postavičku. Všechny ty barevné bloky ji teď z 2D pohledu utvoří nové prostředí, kterým se musí dostat k cíli. Je nutné si pečlivě časovat skoky a hledat ty správné úhly pohledu. Kromě toho má postavička na obrazovce vždy stejnou výšku. Nemůžete se dostat do malé skulinky, protože astronaut je moc velký? Stačí se přepnout do chodícího módu a přijít k překážce blíže. Skulina bude rázem na obrazovce větší, přičemž výška astronauta je stejná, takže může prolézt skrz.

 

Velmi pěkná je grafická stylizace. Tapety v arkádové herně jsou potisknuté vesmírnými motivy a na stěnách visí tématicky zpracované plakáty uvozující jednotlivé levely. Hudba příjemně navozuje atmosféru tajemna a neruší od namáhání mozku. Moje jediná výtka směřuje na menší počet úrovní. Jsou poměrně jednoduché a tak nezaberou moc času. Perspective je tak příjemná jednohubka na sobotní, co je navíc zadarmo.

https://www.digipen.edu/?id=1170&proj=25930