Dropsy

Dropsy není klasický videoherní hrdina. Není to hora urostlého masa, spíše tak koule tuku. Není pohledný. Má hlavu ve tvaru hypermoderního kondomu. Jeho objetí je jako pád do propocených peřin. A doslova se jedná o klauna. I když jeho vzhled vzbuzuje odpor a infarkty, přesto byste pod Sluncem nenašli nevinnější bytost. Jak si někdo může myslet, že zrovna on stojí za požárem svého domovského cirkusu, při kterém zemřela jeho matka?

Možná právě kvůli svému netradičnímu vzhledu a neschopnosti mluvit lidskou řečí ho nikdo z města nemá rád. Jeho věrným společníkem je pes pomalovaný rtěnkou a později se k němu přidá i myš a kanárek. Dropsy se musí postarat o svého nemocného otce a také si získat přízeň obyvatel města tím, že jim pomůže vyřešit jejich problémy. Na zdi u své postele má nástěnku s obrázky lidí a věcí, které objal.

Dropsy

Pomáhat ostatním však není tak lehké. Klaun nikomu nerozumí a text je pro něj jen sadou klikyháků. Dialogy tedy probíhají pomocí ikon, které znázorňují probíraná témata. Tímto způsobem je na hráče přenesena Dropsyho neschopnost mluvit. Z ikon většinou jasně poznáte, co dotyčného trápí. Ne vždy je ovšem jasné, jak jeho problém vyřešit. Adventura se totiž odehrává v otevřeném světě, který není úplně nejmenší. Ze začátku se do některých sekcí nedostanete, ale i přesto je možné lehce ztratit pojem o tom, komu bych měl právě teď pomoci, abych postoupil dál.

Už dlouho jsem v point and click adventuře neviděl střídání denní doby. Nejedná se jen o kosmetický doplněk. Některé postavy se v noci přesunou na jiná místa, s některými si můžete promluvit jen ve specifickou denní dobu. To zní jako skvělý recept na brutální obtížnost, ne? Máme tu velké množství NPC, které nejsou díky otevřenému světu lineárně dávkovaní. A navíc v závislosti na denní době mění své pozice a možnosti interakce.

Dropsy

Hra je rozhodně těžší, než jsem původně očekával, ale přesto to není příliš kritické. Hádanky totiž nejsou komplikované. Nikdy nedojde k žádné kombinaci předmětů v inventáři. A jakmile jsem našel ten vhodný, skoro vždy mi bylo jasné, kde ho použít. Klíčem k úspěchu je nesnažit se vyřešit problém první postavy, kterou potkáte. Hra je přehlídkou trhlých charakterů, ale v oné trhlosti a psychedeličnosti panuje logika.

Například hned ze začátku se musíte dostat do hnízda obézního opeřence. Vynese vás tam tehdy, když budete jako pták vypadat. Řešení problému mi došlo tehdy, když jsem na jiném místě potkal chlápka v kostýmu žlutého ptáka. Svůj zvířecí doprovod využijete hlavně tehdy, kdy se potřebujete dostat do hůře přístupných nebo z nich něco získat. Myš vleze do úzkých otvorů, kanárek vyletí vysoko a pes zase umí skvěle hrabat, očůrávat hydranty a vše, co je připomíná.

Dropsy4

Dropsy se s přenesením atmosféry starých adventur z dílny LucasArts do dnešní doby popasoval mnohem lépe, než takový Broken Age. Nemá problémy s obtížností, je stylový, vtipný a správným způsobem trhlý. Vždyť i v ukládacím menu je tlačítko, které nedělá nic jiného, než prdící zvuky. Pokud na to máte nervy, můžete si zapnout specifické zvuky klaunských bot. A už jde viděli obézního klauna twerkovat? To jen tak z hlavy nedostanete. Z hlavy jsem také ještě nedostal soundtrack. Barevný psychedelický pixel art doplňuje neméně psychedelický rock/pop kombinující akustické nástroje a snové syntezátory.

Nezaklekněte se jeho šíleného pohledu. Dropsy má dobré srdce a také se jedná o povedenou point and click adventuru, jejíž největší slabostí není absence slov, nýbrž absence slideru hlasitosti a několik menších bugů, kdy předměty zůstávají i po použití v inventáři (který se nachází v Dropsyho širokých kalhotách). Nečekejte epické scifi ani slavného herce v hlavní roli. Toto je malá a milá hra určená na zaplnění jednoho deštivého pěti až šestihodinového večera.

Web: http://dropsytheclown.com/

Itch.io: http://devolverdigital.itch.io/dropsy

GOG: http://www.gog.com/game/dropsy

Humble Store: https://www.humblebundle.com/store/p/dropsy_storefront

Steam: http://store.steampowered.com/app/274350