Grow Home je hra o robůtkovi BUD, který se snaží pomocí rostliny Star Plant dostat na svoji kosmickou loď, kterou zanechal na dva kilometry vzdálené orbitě. Aby stonek Star Plant vyrostl tak daleko, musíte nechat řízeně růst její výhonky tak, aby se spojily s levitujícími ostrovy, z nichž získá živiny potřebné k růstu. Dále sbíráte různě poschovávané krystaly, čímž BUDa vylepšujete, zvláště jeho jet pack. Ten ovšem není samospásný a proto budete hodně lézt, přičemž přichytit se můžete na jakémkoliv povrchu, podobně jako Miloš Bohoněk. A to je vlastně vše. Grow Home je moc pěkná a velmi malá hra na jedno odpoledne. Zábavná, malá, krátká, ale také adekvátně naceněná.

Web: https://www.ubisoft.com/en-GB/game/grow-home

Steam: http://store.steampowered.com/app/323320

Přesně jeden odstavec by mi stačil na popis Grow Home, což je docela ujeté, vzhledem k tomu, že se jedná o hru od Ubisoftu. Není něco se světem v nepořádku? Obrovské studio vytvořilo malou a tak soustředěnou hru za 8 dolarů? Poslední dobou jsem byl solidně frustrován tím, jak je každé větší studio posedlé AAA tituly za 60 dolarů, které pak adekvátně vyplňuje vatou, aby se na onu cenovku dostali herní dobou. A právě Ubisoft je v tomto přeborníkem, protože své herní série dělají pořád podle stejné šablony. Otevřený svět, desítky pořád opakujících se aktivit, truhličky s lootem, nesympatický hlavní hrdina a věže odkrývající mapu.

Na druhou stranu se mu musí nechat, že pod jeho značkou vyšlo bezvadné duo nových Raymanů a méně zábavné, přesto však malé a zajímavé plošinovky Valiant Hearts a Child of Light. Grow Home se nese v podobném duchu, ale ještě více tlačí na originalitu a osekává herní mechanismy na minimum, což je pro mě příjemný fakt. Zprvu jsem byl ale velmi skeptický. To je opravdu titul jen o lezení a sbírání krystalů? V podstatě ano. BUD dál umí použít sedmikrásku jako padák a list jako rogalo, ale to už je opravdu vše.

A ono to vlastně stačí, protože radost z lezení a objevování je dostačující. S každým dalším levitujícím ostrovem se chcete dostat ještě výš, protože uvidíte nějakou líbivou low poly artovou scenérii. A možná se vám povede nějaký efektní kousek, jako třeba že se na poslední chvíli ve volném pádu zachytíte na poslední skalní výběžek. Ovládání je přitom sympaticky jednoduché. Kromě chůze dál řídíte, jako končetinou se přichytíte, což lze učinit dvěma tlačítky myši. Pohyby BUDa jsou pak procedurálně animované, takže robot při běhu roztomile plete nohama a sem tam si je zauzlí.

Asi po dvou až třech hodinkách se dostanete až na orbitu se spoustou levitujícího kamení a nakonec až do lodi, kde čeká ještě jeden menší úkol. Pokud jste našli všechny krystaly a získali tak neomezený jet pack, pak ho zvládnete za mnohem menší dobu, než základní úkol. Je škoda, že Grow Home trošku rezignuje na exploraci. Prolezete všechny ostrůvky, ale kromě krystalů a několika zvířat prostě nic dalšího nenaleznete. V rámci krátké herní doby mi to ale nakonec docela stačilo. Taková hra je. Malá, levná a soustředěná. Těžko na ní něco kritizovat, když v podstatě není co.