Gunpoint

Počítačové hry často reflektují náš reálný svět. Pokud se ale bavíme o nezávislých hrách, to už se nestává tak často. Různé skákačky jsou často tvořeny přímo pro zábavu a o jakési zrcadlo se hlavně pokoušejí snad jen adventury. Nedávno jsem si ale uvědomil, že i jedna skákačka se otřela o technické téma, které v dnešní době zažívá rozmach. A to „chytré“ domovní elektroinstalace.

Gunpoint je postaven na nutnosti využívat zařízení Crosslink. Jako detektiv pronikáte do přísně střežených objektů a cílemi výprav jsou často tajné dokumenty a informace. Abyste se do budov dostali, musíte nažhavit Crosslink, který vyznačí všechny logické spoje v místnostech a umožní vám některé z nich přepojovat. Co to pro vás znamená? Můžete nasměrovat výstup z bezpečnostní kamery, která normálně spouští alarm, na zámek od dveří. Můžete přepojit vypínač světel na zásuvky a dávat strážným šoky. Později ve hře narazíte na barevně rozlišené okruhy, mezi kterými nemůžete sestavovat logické cesty a proto musíte využívat souvislosti mezi systémy. Crosslink je mocné zařízení a takové propojování obvodů se může zdát jako naprostá fikce. Jenže Gunpoint tak vedle úplně není.

Pryč jsou ty časy, kdy ve zdech domů vedla pouze silnoproudá kabeláž pro zásuvky a světla. Jistě, ve starších domech je právě taková elektroinstalace nejběžnější, ovšem nově stavěné veřejné budovy a i neveřejné budovy větších rozsahů využívají různá řešení inteligentních elektroinstalací. Znamená to, že jednotlivé dílčí části elektroinstalace (vypínače, světla, termostaty, rolety, poplašný systém, protipožární ochrana) se propojují sběrnicemi do logického celku, jehož vlastnosti pak můžete programovat (nejspíše to nebudete vy, ale vhodně proškolené osoby). Vypínačům se přiřadí správná světla a definují se jejich funkce. A vlastně nejen světla, klidně také žaluzie či jiné vhodné části systému.

Taková instalace má mnoho výhod. Když se rozhodnete změnit nastavení a propojení světel v kuchyni, nebudete muset rozbourat zdi a vytahat z nich vedení. Protipožární ochrana napojená na centrální systém pak sama ohlásí, kde byl v budově hlášen kouř, a provede definované akce. Rodinný dům můžete dálkově zamykat přes internet. Zapínat světla z tabletu. Nastavovat automatické spouštění žaluzií v určitý čas. Nastavovat komplexní schémata (odchod z domu – aktivace detektorů pohybu, zamknutí vchodových dveří, vypnutí topení, vypnutí světel).

Samozřejmě inteligentní elektroinstalace doopravdy není inteligentní. Dělá jen to, co jí naprogramujete a rozhodně není schopna sama myslet. Přesto se bez ní velké budovy neobejdou. Gunpoint tedy rozhodně nestřílí naslepo. V jeho prezentovaných kancelářských komplexech bychom se s takovou programovatelnou instalací pravděpodobně doopravdy setkali. Je zde ovšem velký rozdíl v tom, jak bychom takový systém mohli hackovat. Conway to ve hře dělá programem Crosslink, který má v mobilu, což nemá s realitou nic společného. Například instalace od iNELS opravdu nabízí aplikaci na mobil či tablet, ale skrze ní můžete systém pouze pohodlně ovládat, ne programovat.

Aby bylo možné chytrou elektroinstalaci naprogramovat, musíte se nejprve fyzicky kabelem propojit s centrálním programovatelným prvkem. A jak si dovedete představit, ten bude jistě dobře zabezpečen. Že se k němu bez problémů připojíte bezdrátovou sítí je tedy fikce. Navíc má každý zřizovatel instalace vlastní software a žádný univerzální Crosslink neexistuje.

Představme si ale, že budeme mít notebook s takovým vhodným programem, budeme ho umět používat a nějakým způsobem se nám povede obejít zabezpečení objektu. Nalezneme centrální řídící prvek a připojíme se na něj. Spustíme program, založíme nový projekt a nakonfigurujeme systém podle svého. Pak bychom si ho doopravdy mohli ohnout podle svého, nicméně by to zlodějům za všechny ty počáteční problémy nestálo. Nehledě na to, že takové konfigurační programy mají do intuitivního Crosslinku opravdu velmi daleko.

I přesto Gunpoint velmi pěkně pracuje s reáliemi moderní doby, ať už vědomě, či ne. Budu ale doufat, že nevědomě, protože pak by se Tom Francis mohl trefit i s Hyperkalhotami. A ty by rozhodně nebylo špatné mít.