Digitální distribuce je super, herní bundly podporující charity jsou super a neustálé slevy také. Alespoň pro hráče. Bohužel jsou dnes slevy tak obvyklé, že mnozí už nejsou ochotni zaplatit plnou cenu v době vydání a čekají na slevu, i když se jedná o jejich očekávaný titul. To je docela problém. Když za dva dolary prodám svoji hru hráči, který si ji ani koupit nechtěl a menší cena ho nalákala, tak mi vlastně sleva pomohla. To ovšem nemusí vyvážit prodeje samotné cílovce, která mnohdy cíleně na slevu čeká.

Naštěstí se pořád najdou tací, co plnou cenu při vydání rádi zaplatí. Postupem času se ale situace může zhoršit a sítem trhu propadnou i tvůrci velmi kvalitních her. Jak z toho začarovaného kruhu ven? Nasaďte rozumnou cenovku a snižujte ji pomalejším tempem. Úplně ze všeho nejhorší je, že i nedokončené tituly v Early Access se už objevují v bundlech, o čemž jsem psal už dříve.

Jít proti tomuto trendu lze ovšem i jiným způsobem, který překvapivě docela funguje i v případě pirátství. Jako protiváha vyšší ceny je přidaná hodnota. Digitální distribuce má své výhody, ale velmi tím trpí pocit vlastnictví titulu. Ještě aby ne, když do nás videoherní průmysl tlačí horem spodem „hry jako služba“, free-to-play model a online ochrany. Je ovšem pravděpodobnější, že hře se budu věnovat daleko více, když jsem si ji koupil na fyzickém nosiči. Kolikrát se vám stalo, že jste hru z placky vůbec nedohráli? A kolik máte teď ve Steam knihovně titulů, které jste ani jednou nespustili? A nejen to. Za přidanou hodnotu bych byl ochoten zaplatit i víc než dva dolary.

Velmi zajímavou službu nabízí projekt IndieBox, který balí vybrané nezávislé hry do krásných krabiček a přidává k nim spoustu obsahu navíc, takže se spíše jedná o sběratelské edice. Určitě se vám občas stalo, že byste chtěli nějaký indie titul v takové edici mít. Teď taková možnost existuje. Navíc svou roli hraje i prvek překvapení. Čím jsme starší, tím méně věcí nás příjemně překvapí a když se naskytne možnost se cítit zase jako díte o vánocích, lidé to využijí. Na takové touze stojí i služba Zajíci v krabici, kdy každý měsíc dostanete krabici s náhodně vybranými bio a alternativními potravinami. A je populární. Hráči teď mají podobnou službu.

Obrázek převzat z: https://www.theindiebox.com/

Co tedy v krabičce nejčastěji nalezneze? Samozřejmě samotnou hru na USB nosiči. Nejedná se ale o klasický flashdisk, nýbrž o originálně potištěnou plastovou kartu s vyklápěcím konektorem. Velmi elegantní řešení. Dále dostanete tištěný manuál a soundtrack na cd. Zbytek obsahu se co krabička mění. V posledním vydání se skákačkou Escape Goat 2 se nacházel aktivační Steam kód, klíčenka, plakát, papírová skládačka, poloprůhledná samolepka na okno vypadající jako vitráž, digitální kopie magazínu Indie Game Magazine a sleva na web shinyloot.com.

Zní to dobře? To rozhodně ano, ale je tu menší problém s cenou. A tím nemyslím samotných balíčků. Předplatné na 6 měsíců vás vyjde na 108 dolarů, což je v přepočtu 374 Kč na balík. To vzhledem ke kvantitě obsahu není tak zlé, ale my Evropané dáme za poštovné dalších 13 dolarů za měsíc. To je nějakých 644 Kč za kus, což už tak pěkné není, zvlášť, když se mi titul netrefí do vkusu. Koupit si zpětně můžete i jedno balení, pokud se bude jednat o titul, který opravdu moc chcete ve speciální edici. Místo 17 dolarů ovšem zaplatíte 25 dolarů a také tím padá prvek překvapení (což pro některé bude i výhodou). Také se může stát, že budou všechny kusy vyprodány, jak se už stalo s Teslagradem. Na obchod se tedy nedá moc spolehnout.

IndieBox je přesto velmi pěkným pokusem, jak vzbudit zájem o krabičky a také to pro některé indie tituly bude jediný způsob, jak se dostat k hráčům se speciálním fyzickým obsahem. Držme tedy palce, ať se službě daří. Rozhodně nechci, aby se na počítačích opakovala situace s App Storem.

Odkazovaná místa:

http://indeegames.cz/tema/early-access-a-herni-bundly-spatna-kombinace

https://www.theindiebox.com