Děkuji všem, kteří se zúčastnili ankety o nejlepší nezávislou hru tohoto roku. Obecně mi podobné Ceny a Ocenění připadají směšné, protože nic neříkají o kvalitě hry a stejně to nakonec vyhrají takové tituly, kterým dělali novináři největší reklamu. V tomto případě se ale hlasovalo v trochu jiné množině her, která se většinou do podobných anket dostává okrajově. Výsledky tedy mohou být zajímavé.

Celkem hlasovalo 65 čtenářů, což je docela pěkné číslo. Ještě jednou díky. Nasleduje žebříček her ve formátu název hry, počet hlasů a počet hlasů v procentech. Hry, které dostaly méně než pět hlasů, jsem z ankety vyřadil. Původní data ale naleznete ZDE, takže si je můžete zpracovat, jak chcete.

1. This War of Mine – 25 – 38 %

2. Legend of Grimrock II – 23 – 35 %

3. The Vanishing of Ethan Carter – 15 – 23 %

3. Banished – 15 – 23 %

3. UnEpic – 15 – 23 %

Wasteland 2 – 14 – 22 %

Transistor – 14 – 22 %

The Banner Saga – 13 – 20 %

Luftrausers – 11 – 17 %

Jazzpunk – 10 – 15 %

Kentucky Route Zero Act III – 10 – 15 %

The Binding of Isaac: Rebirth – 10 – 15 %

Octodad: Dadliest Catch – 8 – 12 %

Gods Will Be Watching – 8 – 12 %

Broken Sword 5: The Serpent’s Curse – 6 – 9 % (pardon, BS 5 se mi do ankety dostal 2x, takže počet hlasů může být zkreslen)

The Blackwell Epiphany – 6 – 9 %

rymdkapsel – 6 – 9 %

Door Kickers – 6 – 9 %

LYNE – 6 – 9 %

Dungeon of the Endless – 5 – 8 %

Planetary Annihilation – 5 – 8 %

Sir, You Are Being Hunted – 5 – 8 %

NaissanceE – 5 – 8 %

Nidhogg – 5 – 8 %

Lumino City – 5 – 8 %

Strata – 5 – 8 %

Musím říct, že výsledky mě v určitém ohledu překvapily. Čekal jsem například, že Goat Simulator dostane více, než 6 % hlasů. The Talos Principle naopak nedostal ani jeden hlas, i když se jedná o nejlepší logickou hru minulého roku. Mám ale v plánu ho dodatečně zrecenzovat. I takový Shovel Knight si s jedním hlasem nevedl nejlépe. Možná je to přesyceností plošinovkového žánru? Je škoda ho ignorovat jen kvůli tomu, protože Shovel Knight je ukázkovým příkladem precizní práce s žánrem. Naopak nejsem překvapen prvními místy, které obsadily velmi kvalitní tituly, přičemž o některých z nich se zde ani nepsalo.